Savezi

Radna tijela

PARASPORTSKI SAVEZ GRADA RIJEKE

PREDSJEDNIK SAVEZA:
– Ivan Kombol

POTPREDSJEDNIK SAVEZA:
– Hrvoje Usmiani

IZVRŠNI ODBOR SAVEZA:
– Ivan Kombol – Predsjednik
– Hrvoje Usmiani – Potpredsjednik
– Ivica Tomičić – Član

NADZORNI ODBOR SAVEZA:
– Jasna Lulić Drenjak – Predsjednica
– Nedžad Dizdarević – Član
– Vedran Dumenčić – Član

TAJNIK SAVEZA:
– Luka Dobrović, mag. oec.

Povijest

Parasportski savez Grada Rijeke osnovan je temeljem Zakona o športu i Zakona o udrugama Republike Hrvatske. Osnovan je u Rijeci s primarnim ciljem promicanja sporta među mladima, posebno onima s različitim vrstama invaliditeta. Upisan je u Registar udruga Republike Hrvatske dana 17.07.2009. godine. Njegova je misija da sportom integrira osobe s invaliditetom u društvo i da doprinos jednakim pravima svih građana i spriječi socijalnu isključenost osoba s invaliditetom. Ciljevi Saveza definirani su Zakonom o športu (Članak 48. i Članak 53. Zakona), Zakonom o udrugama Republike Hrvatske i Statutom Saveza.

Osnovne djelatnosti saveza:

– Usklađivanje aktivnosti svojih članica.
– Organizacija i provođenje natjecanja osoba s invaliditetom.
– Uređivanje pitanja koja se odnose na registraciju sportaša osoba s invaliditetom, status sportaša i drugih sportskih djelatnika te stegovnu odgovornost sportaša i sportskih djelatnika.
– Praćenje i razmatranje aktualnih financijskih problema u sportu za osobe s invaliditetom u Rijeci, kao i u Primorsko-goranskoj županiji.
– Promocija stručnog rada u sportu i skrb o kategoriziranim sportašima s invaliditetom.

Povijest športa osoba s invaliditetom u Primorsko- goranskoj županiji

Šport osoba s invaliditetom u Primorsko- goranskoj županiji ima dugu i kontinuiranu povijest. O predratnim zbivanjima nema sačuvanih podataka dok se poslijeratna događanja vezana za sport i rekreaciju invalida spominju uglavnom u kontekstu druženja invalida rata odnosno u kontekstu djelovanja Saveza udruženja boraca NOR-a.

Pedesetih godina, na području tadašnjeg kotara Rijeke, uglavnom se djeluje na nivou rekreacije i nema organiziranih natjecanja u klasičnom smislu paraolimpijskog športa kakvog danas poznajemo.

Tek sedamdesetih godina u tadašnjoj Jugoslaviji dolazi do povećanog obima bavljenja športom osoba s invaliditetom i zabilježeno je da je 1972. godine Jugoslavija nastupila na  Paraolimpijskim igrama koje su se održavale u njemačkom Heilderbergu. Na tim paraolimpijskim igrama nastupili su i naši atletičari Milka Milinković i pokojni Ivica Pribanić koji su bili jedini sportaši iz Hrvatske.

Potom slijedi nešto organiziranija aktivnost sportaša s invaliditetom na području županije i organizira se Savez za sport i rekreaciju invalida Rijeka kroz koje djeluje nekoliko desetaka osoba s invaliditetom,  uglavnom opet na rekreativnoj razini.

Organizirano bavljenje sportom za osobe s invaliditetom u Hrvatskoj datira od 1965. godine kad je osnovan Savez za sport i rekreaciju invalida Hrvatske koji je 1991. postao Hrvatski sportski savez invalida, a 2006. g preoblikovan je u Hrvatski paraolimpijski odbor.

Na području Primorsko- goranske županije, u Rijeci je 1973. godine je osnovan Savez za sport i rekraciju invalida kotara Rijeke, te je kasnije promijenio ime u Savez za sport i rekreaciju općine Rijeka.

Na području županije nakon osamostaljenja Republike Hrvatske započinje sa radom novoosnovano Društvo za šport i rekreaciju invalida Rijeka kroz koje u nekoliko sportova djeluje oko sto i pedeset osoba s invaliditetom. Uz Rijeku tu je i Kraljevica sa „Lanternom“ te nešto sportaša iz Lovrana i Gorskog kotara. Nekoliko sportaša postiže zapažene rezultate u pojedinim sportovima (atletika, streljaštvo, stolni tenis, kuglanje).

Nakon donošenja novog Zakona o športu razdvajaju se šport osoba za gluhe i za osobe s tjelesnim oštećenjima i invaliditetom tako da se osniva Hrvatski športski savez gluhih i njegova gradska podružnica u Rijeci- Riječki športski savez gluhih, te 2009. Športski savez osoba s invaliditetom grada Rijeke.

Danas je sport osoba s invaliditetom u Primorsko- goranskoj županiji vrlo razvijen, te je prema podacima Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta Republike Hrvatske, Primorsko- goranska županija dom najvećem broju sportskih udruga osoba s invaliditetetom i najvećem broju sportaša s invaliditetom na razini Hrvatske.

Primorsko- goranska županija i Grad Rijeka dali su čak sedam paraolimpijaca: pokojne Ivicu Pribanića i Branka Šonju, Milku Milinković, Rudolfa Petrovića, Miroslava Matića i Vjekoslava Gregorovića i Zorana Talića.

Na paraolimpijskim igrama u Londonu 2012. godine, atletičarka Milka Milinković postala je jedini sportaš na svijetu koja je nastupila devet puta na Paraolimpijskim igrama. Iste godine obilježen je veliki jubilej, četrdeset godina sporta osoba s invaliditetom u Primorsko- goranskoj županiji.

Dokumenti PSG Rijeke

Izvještaji PSG Rijeke

Financijsko izvješće za Parasportsku udrugu za rekreaciju Rijeka

Financijsko izvješće za Parastolnoteniski klub Rijeka

Financijsko izvješće za Paraatletski klub "Srce'' Rijeka

Financijsko izvješće za Parastreljački klub "Paraolimpijac"

Financijsko izvješće za Boćarski klub osoba s invaliditetom „Pulac“ Rijeka